Pokud budou zkušební aplikace úspěšné, tak by tento transplantát mohl pomoci tisícům pacientů s cévními chorobami a snížit počet amputací končetin a infarktů.

Londýnská nemocnice Royal Free Hospital využila pro vytvoření transplantátu z polymeru nanotechnologie. Použitý materiál umožňuje poměrně věrně napodobit skutečné cévy. Je silný, ohebný, odolný vůči srážení krve a pulsuje rytmicky ve shodě s tlukotem srdce.

"Díky tomuto transplantátu bychom mohli být schopni snížit počet infarktů i počet amputací končetin a tedy zachránit lidské životy," uvedl člen britského výzkumného týmu George Hamilton.

Stěna cév je za běžného stavu velmi silná, aby odolala tlaku krve během celého lidského života. Pokud dojde k jejímu poškození například kvůli tvrdnutí tepen (arterioskleróza) nebo zeslabení žilní stěny, tak může dojít k ucpání nebo abnormálnímu rozšíření krevních cév.

Současným chirurgickým řešením je buď voperovat pacientovi bypass nebo nahradit poškozenou žílu transplantátem nebo jinou cévou z jeho vlastní nohy. Mnoho pacientů však pro tento úkon nemá cévy ve vhodném stavu.

Zajímavostí je, že umělé cévy původně vznikaly ze stejného nylonu, který sloužil i pro výrobu nežehlivých košil. Pro větší transplantáty fungoval tento materiál dobře, ale v případě transplantátů menších než osm milimetrů byl méně výhodný. Tyto materiály totiž nemohou simulovat pulsování a jejich povrch vede ke srážení krve.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru