Společnost Microsoft předběhla konkurenční firmu Apple a představila svůj nový počítač typu tablet vyráběný ve spolupráci s firmou Hewlett-Packard. Šéf Microsoftu Steve Ballmer seznámil veřejnost s novým malým počítačem s dotykovým displejem na největší světové výstavě spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES).

Analytici však příliš nepředpokládají, že by přístroj od Microsoftu a HP mohl vyvolat mezi spotřebiteli takové vzrušení jako tablet od Applu. Očekává se, že Apple s ním přijde 27. ledna, třebaže firma zatím ani nepotvrdila, že takový produkt vůbec chystá.

Ballmer ukázal nové zařízení na konci svého projevu, kterým odstartoval lasvegaský veletrh. "Myslím si, že tímto skvělým malým počítačem, který uvedeme na trh během roku, budou zákazníci nadšeni," řekl šéf Microsoftu, když předváděl na monitoru listování knihou s pomocí softwaru Kindle od internetového knižního prodejce Amazon. Jeho prezentaci však poněkud pokazil výpadek proudu a několik technických zádrhelů.

Tablety s operačním systémem Windows jsou na trhu již celé desetiletí. Novým přístrojům tohoto typu se však nyní dostává dodatečné pozornosti hlavně proto, že velká očekávání vyvolal předpokládaný příchod prvního tabletu od Applu, firmy pověstné uměním vybičovat prostřednictvím médií mohutný zájem fanoušků o své novinky.


Ballmer nesdělil, kolik bude nový přístroj stát, ani kdy dorazí do obchodní sitě. List New York Times uvedl že tablet by se mohl objevit na trhu do poloviny roku.

Microsoft a HP, největší světový výrobce softwaru a největší producent osobních počítačů, jsou další v řadě firem, které sázejí na tablety, produkty zaplňující mezeru mezi laptopy a "chytrými" mobilními telefony. Obě firmy mají podle analytiků v tomto oboru zkušenosti, trh tabletů se však dosud nikdy nestal objektem vzrušeného zájmu zákazníků.

To by se mohlo s nástupem Applu do tohoto segmentu změnit, řekl agentuře Reuters Roger Kay z Endpoint Technologies. "Slonem v místnosti je samozřejmě Apple. Ostatní výrobci se snaží dát to dohromady, než přijde Apple a definuje trh," řekl.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru