Genetickým vyšetřením vzorku z pacientových úst se dá zjistit druh a množství bakterií, jež chronický zánět dásní a kostního lůžka zubu způsobují. Podle výsledků pak zvolí zubař účinnou léčbu.

"Zubař odebere vzorek z prostoru mezi dásní a zubem pomocí papírových tyčinek. Laboratorní test stanoví naprosto spolehlivě patogenní bakterie včetně jejich případné odolnosti vůči antibiotikům," uvedla vedoucí laboratoře Protean Miroslava Burýšková.

Parodontóza začíná jako zánět dásní šířící se podél zubního krčku ke kořeni. Zub časem vypadne. Paradontóza tak je velmi častou příčinou ztráty zubů v mladém věku. Kromě genetických vloh k ní přispívá špatná zubní hygiena, kdy se hromadí na zubech povlak poškozující sklovinu a vzniká kaz.

Lékaři varují, že parodontóza zvyšuje riziko nemocí srdce a cév. Je nakažlivá, a tak pacient může přenést bakterie, které ji způsobují, na své blízké. Základem prevence tedy je dodržovat zásady ústní hygieny a zabránit přenosu kazotvorných bakterií z rodičů na batole v době, kdy se mu prořezávají první zoubky.

Zdraví dutiny ústní je podle lékařů úzce propojeno se zdravotním stavem celého organismu. Odbornou pomoc by proto měli vyhledat lidé, kteří pociťují na zubech příznaky parodontózy a současně mají nemocné srdce a cévy, cukrovku nebo osteoporózu. Podrobné vyšetření by měly podstoupit také ženy, které plánují těhotenství.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru