Bezdrátové připojení k internetu představuje novou konkurenci širokopásmovým službám kabelových a telefonních operátorů, uvedl v dopise pro regulátory Lawrence Strickling, šéf amerického úřadu pro telekomunikace a informace (NTIA).

Bezdrátová elektronika jako mobily iPhone či netbooky mění způsob, jakým lidé pracují v terénu s internetem. Člověk se tak může za pochodu podívat na nejkratší cestu k cíli na mapě, najít nejbližší potřebnou prodejnu či aktualizovat své stránky v sociální síti.

Všechno ale něco stojí, v tomto případě i frekvence k přenosu dat. Spektrum vlnových délek je omezené a využívají je také rozhlasové a televizní vysílání, sítě WiFi a další komunikace. Každý přenos má proto určitou frekvenci, aby se vyloučila interference s jinými vlnovými délkami.

NTIA patří pod americké ministerstvo obchodu a její zpráva pro Federální komunikační komisi (FCC) se opírá o analýzu konkurence, kterou na širokopásmovém trhu USA nechalo vypracovat ministerstvo spravedlnosti. Podle této analýzy je předčasné říci, zda bude příští generace bezdrátových služeb dostatečně rychlá a spolehlivá, aby se stala životaschopnou alternativou k nabídce mobilních a kabelových operátorů.

Ministerstvo spravedlnosti ale také upozorňuje, že vysoké náklady na výstavbu takových sítí zřejmě zajistí konkurenci jen omezeně. FCC již uvažuje o tom, že by přerozdělila některé frekvence, které využívají televizní společnosti.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru