Nález mění dosavadní představy archeologů o dané oblasti v pradávných dobách, oznámil v pondělí podle agentury AP izraelský Úřad pro památky.

"Ten objev je významný a překvapující pro badatele, kteří se zabývají onou epochou," řekla archeoložka Ajelet Dajanová, která vykopávky řídila. "Poprvé jsme narazili na důkaz stálého osídlení, které existovalo v regionu Tel Avivu před 8000 lety."

Stavba o třech místnostech byla podle odborníků postavena v neolitickém období, kdy lidé přešli od kočovného způsobu života lovců a sběračů k životu ve stálých sídlištích a k zemědělství.

Zbytky budovy byly objeveny poblíž řeky Ajalon. Právě to podle Dajanové pravděpodobně ovlivnilo rozhodnutí pradávných obyvatel usadit se tam.

Časově zařadit nalezené zbytky stavby pomohly archeologům hrnčířské střepy objevené na místě. V blízkosti byly nalezeny i pazourkové nástroje a kosti hrochů staré 13 až 100 tisíc let.

Tel Aviv, finanční a kulturní centrum Izraele na středomořském pobřeží, bylo postaveno na písečných dunách před sto lety. Starověké pozůstatky byly odkryty při výstavbě bohatého předměstí Ramat Aviv.