Rozhodnutí vrátit ručičku hodin zpět zpět o minutu bylo učiněno tradičně na základě konzultace správní rady slavné vědecké organizace kolem časopisu Bulletin of the Atomic Scientists, která podle agentury AFP čítá 19 držitelů Nobelovy ceny.

Vědci vysvětlili tuto změnu "o něco povzbudivějším stavem světa" v otázce dvojí hrozby pro lidstvo, jednak v podobě jaderného sebezničení a jednak klimatické katastrofy.

Kyvadlové hodiny vytvořené v roce 1947 ukazují nyní šest minut před půlnocí. Vědci zvažují nejméně jednou ročně posunutí ručiček, ale zatím je nařizovali jen devatenáctkrát, naposledy v roce 2007. Tehdy byla velká ručička posunuta vpřed o dvě minuty.

Organizace ocenila, že nová americká vláda Baracka Obamy se snaží dojednat s Ruskem snížení jaderných arzenálů a zahájit jednání s Íránem o zastavení jeho jaderného programu. Také uvítala, že průmyslové a rozvíjející se země se loni zavázaly omezit emise skleníkových plynů.

"I když jsme povzbuzeni tímto nedávným vývojem, nadále si uvědomujeme, že hodiny stále běží," poznamenal spolupředseda správního výboru Lawrence Krauss z Arizony.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru