Nárůst uživatelů o 28,9 procenta byl slabší než skok o 41 procent z roku 2008. Čína se přesto řadí mezi trhy s nejrychlejším nárůstem uživatelů na světě, i když má vláda země nad informacemi ze světové počítačové sítě tvrdou kontrolu.

Situaci vyostřil americký vyhledávač Google, který tento týden pohrozil, že z Číny odejde, pokud nebude smět z vyhledávání odstranit státem nařízené filtry. Google si také stěžuje na hackerské útoky na svoji e-mailovou službu Gmail.

Počet lidí, kteří v Číně vstupují na internet z mobilního telefonu za minulý rok vyskočil o 106 procent, na 233 milionů. O takový vzestup se postaral nástup služeb třetí generace mobilních komunikací, které podporují video a další internetové produkty.

Vstup na čínský internet pouze přes mobil mělo loni osm procent uživatelů sítě.

Čínská vláda prosazuje využívání internetu podniky a ve vzdělávání. Zároveň se snaží na síti zablokovat materiály, které považuje za pornografické nebo podvratné. Cenzuruje tak například také politické diskuse, mimo jiné o Tibetu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru