Nárůst uživatelů o 28,9 procenta byl slabší než skok o 41 procent z roku 2008. Čína se přesto řadí mezi trhy s nejrychlejším nárůstem uživatelů na světě, i když má vláda země nad informacemi ze světové počítačové sítě tvrdou kontrolu.

Situaci vyostřil americký vyhledávač Google, který tento týden pohrozil, že z Číny odejde, pokud nebude smět z vyhledávání odstranit státem nařízené filtry. Google si také stěžuje na hackerské útoky na svoji e-mailovou službu Gmail.

Počet lidí, kteří v Číně vstupují na internet z mobilního telefonu za minulý rok vyskočil o 106 procent, na 233 milionů. O takový vzestup se postaral nástup služeb třetí generace mobilních komunikací, které podporují video a další internetové produkty.

Vstup na čínský internet pouze přes mobil mělo loni osm procent uživatelů sítě.

Čínská vláda prosazuje využívání internetu podniky a ve vzdělávání. Zároveň se snaží na síti zablokovat materiály, které považuje za pornografické nebo podvratné. Cenzuruje tak například také politické diskuse, mimo jiné o Tibetu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru