Americká sonda Phoenix, která na Marsu sbírala poznatky o složení povrchu, nevysílá žádné signály. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se domnívá, že poblíž severního pólu rudé planety pravděpodobně "zamrzla".

NASA ve čtvrtek oznámila, že družice Mars Odyssey nezachytila během uplynulých 30 dnů žádný signál, přestože nad místem přistání Phoenixu třicetkrát přeletěla.

Podle vědců je velmi nepravděpodobné, že by sonda, jež na Marsu přistála v květnu roku 2008, přežila marsovskou zimu. Znovu se však pokusí signál zachytit příští měsíc.

Dr. Tom Pike z Imperial College v Londýně, který vedl vývoj zařízení pro mikroskopická pozorování Phoenixu, řekl, že hlavním problémem modulu je, že jeho baterie zřejmě "přes zimu nevydržely".

Sonda Phoenix předloni během svého pětiměsíčního průzkumu prokázala, že ve zmrzlé půdě Marsu jsou stopy vody, i když spíše z doby minulé. Kromě toho ale také v marsovské půdě odhalila přítomnost perchlorových solí, které jsou silně jedovaté. To podle vědců značně snižuje šanci narazit na Marsu na stopy života.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru