Apple chce změnit další trh. Poté, co obrátil vzhůru nohama hudební a telekomunikační byznys, chce dnes představit nový tablet, díky němuž by měl proniknout na scénu digitálního čtení. Na ní zatím kraluje osamocená čtečka Kindle od internetového obchodu Amazon.

Podle deníku Wall Street Journal už Apple jednal o dodávání obsahu s vydavateli jako je například New York Times, HarperCollins Publishers, i s majitelem deníku The Wall Street Journal, murdochovým News Corp. Možná ale půjde i dál, protože prezentace nového zařízení proběhly i u herních vývojářů Electronic Arts nebo v televizních skupinách CBS a Walt Disney.

Koupíte si applovskou "knihu" za tisíc dolarů?

Spekulací, kterých se během necelého půlroku, kdy se o tajemném zařízení hovoří vyrojilo, je mnoho. Cena by se měla podle nich měla pohybovat od šesti set do tisícovky dolarů.

Zdroje hovoří i o tom, že by Apple měl změnit strategii a spolupracovat i s jinými operátory než jen s AT&T. Jasno stále není ani o rozměrech, ale nejčastější cifry se točí kolem deseti a sedmi palců.

Vzhledem k tomu, že podle všeho půjde o "větší iPhone", nebude chybět podpora sítí 3G, GPS, normální 3,5 mm jack a operační systém na stejném základu jako iPhone. Proto bude možné provozovat stejné aplikace jako na iPhonech. Ovládání využije Apple svou největší zbraň - gesta a virtuální klávesnici na dotykovém displeji.

Nový zlatý důl pro Apple? Nejen pro něj

 VIDEO: Apple Tablet provází obrovské očekávání

Analytik Oppenheimeru Yair Reiner uvedl, že by tablet mohl zvýšit čtvrtletní zisk Apple o 25 až 38 centů na akcii. Analytik předpokládá, že Apple prodá za čtvrtletí milion až 1,5 milionu tabletů při průměrné ceně 1000 dolarů. Průměrnou marži čistého zisku za celou korporaci odhaduje na 22 procent.

"Naše kontroly dodavatelského řetězce Apple naznačují, že výrobní soukolí pro tablet se dává do pohybu a mělo by dosáhnout tempa pro masový trh v únoru," napsal v půli ledna Reiner. Dodal, že únorový harmonogram ukazuje na spuštění prodeje koncem března nebo v dubnu.

Na nedávném veletrhu CES v Las Vegas se s tablety roztrhl pytel a své produkty zde představovali rivalové Applu jako Hewlett-Packard, Microsoft, Dell, Lenovo a další. Podle analytiků se konkurenti snaží před prezentací Applu využít probouzejících se očekávání a vsadit na to, že produkt Applu bude mít úspěch.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru