Apple iPad v číslech

500-830 dolarů

tolik bude iPad stát

Wifi 

16 GB - 499 dolarů

32 GB - 599 dolarů

64 GB - 699 dolarů

Wifi + 3G

16 GB - 629 dolarů

32 GB - 729 dolarů

64 GB - 829 dolarů

750 gramů

hmotnost, desetipalcový dotykový displej a tloušťka 1,2 centimetru. Rozměrově iPad předčí všechny současné netbooky. 

10 hodin

Na jedno nabití vydrží iPad deset hodin a ve stand-by módu až jeden měsíc. Výdrž běžných netbooků v současnosti dosahují výdrže kolem osmi hodin

Šéf Applu Steve Jobs představil v San Francisku dlouho očekávanou digitální čtečku. iPad, jak se tablet jmenuje, je designově podobný iPhonu, akorát je rozměrově větší.

Poté, co Apple pronikl do hudebního a telekomunikačního byznysy, chystá iPadem obrátil vzhůru nohama i scénu digitálního čtení. Na ní zatím kraluje osamocená čtečka Kindle od internetového obchodu Amazon.

Jobs se objevil na pódiu tradičně ve značkových džínsech a černém roláku a zahájil firemní prezentaci připomenutím, jak se vyvíjela mobilní zařízení, s kterými Apple přišla na trh.

Podle Jobse je tablet novou kategorií mobilních mediálních zařízení. Jobs uvedl, že iPad je důvěrnější než laptop, ale schopnější než chytrý mobil. Ukázal, jak se s iPadem surfuje po internetu: na dotykové klávesnici na displeji vyťukal adresu a kmitáním prstů po displeji rychle listoval fotoalbem. Přístroj má v sobě také kalendář a adresář.

Větší iPhone

Vzhledem k tomu, že jde o "větší iPhone", neměla by chybět podpora sítí 3G, GPS, normální 3,5 mm jack a operační systém na stejném základu jako iPhone. Proto bude možné provozovat stejné aplikace jako na iPhonech. V ovládání využije Apple svou největší zbraň - gesta a virtuální klávesnici na dotykovém displeji.

Displej má úhlopříčku 9,7 palců, je 1,27 cm tlustý a váží 680 gramů. Dostupný bude ve třech verzích, co se týče kapacity - 16, 32 a 64 GB. Procesor Apple A4 má dosahovat výkonu 1 GHz. Baterie podle Jobse vydrží deset hodin, ale přístroj je schopný bez nabití vydržet měsíc.

Tablet je zařízení s dotykovým displejem, které vyplňuje mezeru mezi laptopy a chytrými telefony. Analytici říkají, že tyto počítače lidem usnadní sledovat mimo domov video, surfovat po internetu, hrát hry a číst elektronické knihy.

Dodávají ale také, že Apple bude muset lidi přesvědčit, aby si zaplatili za další displej s přístupem na internet, když už mají doma televizory a počítače a na cestách mobily a laptopy.

Tržby z iPadu by mohly vynahradit pokles zájmu o iPod

Akcie Apple rostly již před prezentací. Emise pak na trhu Nasdaq mírně klesla na 201,67 dolaru, stále má však na dosah historické maximum 215,59 dolaru ze začátku ledna.

Se slábnoucím prodejem hudebních a mediálních přehrávačů iPod se Apple upíná k tabletu jako k dalšímu zdroji nových příjmů. Tento krok ale není bez rizika. Spotřebitelé se pro tablety zatím nijak nenadchli, i když se o to již několik společností pokusilo, dodal Reuters.

Microsoft předběhl Apple a představil nový tablet - čtěte ZDE 

V jeho internetové anketě se k situaci vyjádřilo přes 1000 respondentů; 37 procent z nich by za tablet zaplatilo 500 až 699 dolarů (do 13.000 Kč) a téměř 30 procent se o ně vůbec nezajímá. Dvacet procent lidí by podle výsledku ankety zaplatilo až 899 dolarů (16.700 Kč).

Analytik Oppenheimeru Yair Reiner uvedl, že by tablet mohl zvýšit čtvrtletní zisk Apple o 25 až 38 centů na akcii. Analytik předpokládá, že Apple prodá za čtvrtletí milion až 1,5 milionu tabletů při průměrné ceně 1000 dolarů. Průměrnou marži čistého zisku za celou korporaci odhaduje na 22 procent.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru