Veškeré kácení stromů kolem silnic po 1. prosinci musí být posouzeno podle nových pravidel, a nestačí tudíž záměr pouze ohlásit. Uvedl to ve středu ministr životního prostředí Jan Dusík. Výkladem ministr reaguje na informace, podle nichž řada správců komunikací záměr kácet nahlásila před koncem listopadu, aby o povolení žádat nemusela. Do 1. prosince platila pro záměr kácet pouze oznamovací povinnost.

"Dohlédneme, aby byly opravdu pokáceny jen ty stromy, které bezprostředně ohrožují bezpečnost silniční dopravy. Posouzení, který strom porazit, musí proběhnout podle poslední novely zákona o ochraně přírody," doplnil ministra náměstek František Pelc.

V tomto duchu napsal Pelc dopis Ředitelství silnic a dálnic, které vybralo k pokácení 3300 stromů. Jejich seznam ŘSD předložilo inspekci životní prostředí, která nyní žádost posoudí. Inspekce má rozhodující slovo ke kácení na celostátní úrovni, na lokální úrovni rozhoduje samospráva.

Občanské sdružení Arnika vyzvalo před týdnem hejtmany, aby věnovali záměrům správců silnic pozornost. Podle sdružení totiž nebylo jasné, zda nechají plány kácení posoudit. Řada silničních správ podle Arniky využila toho, že zákon platí od 1. prosince, a oznámila záměr kácet tisíce zdravých stromů před tímto datem. 

Kácí se výrazně víc než vysazuje 

Kácení stromů kolem silnic vyvolalo v minulých letech odpor veřejnosti, novela zákona o ochraně přírody a krajiny má dostat problém pod kontrolu.

Arnika před rokem oslovila všechny silniční správy v Čechách a na Moravě a sestavila přehled kácení a vysazování stromů podél silnic. Mezi lety 2003 a 2008 bylo podle ankety pokáceno 53.744 stromů v alejích podél silnic II. a III. třídy. Vysázeno jich bylo 28.621.

"Do průzkumu nejsou zahrnuty kraje Královéhradecký, Středočeský a Vysočina - silniční správy v těchto krajích odmítly údaje poskytnout. Přehled nezahrnuje ani kácení podél silnic I. třídy, které jsou ve správě Ředitelství silnic a dálnic. Kompletní čísla tak mohou být ještě horší," řekla ČTK mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková.