O zavádění nové "žraločí Richterovy stupnice" informoval server news-press ve stejný den, kdy se objevily zprávy o smrtelném útoku žraloka na floridského surfaře.

Podobně jako Richterova stupnice, podle které se měří síla zemětřesení a jeho následky, bude nová "žraločí stupnice" hodnotit útoky těchto predátorů a následně vyvolaná zranění a šok. Žraločí stupnice bude mít rozmezí 1 až 5. Poslední, pátá úroveň značí "s největší pravděpodobností smrtelné zranění".

"Zamýšlel jsem vyvinout něco jako Richterovu stupnici, aby to dávalo lidem i médiím nějaký smysl," uvedl George Burgess z Floridské univerzity. Stupnice prý bude rozlišovat mezi tím, když žralok pouze někoho vyděsí nebo lehce zraní, a mezi vážnějšími útoky. "Editor pak může říct, tohle není zpráva na titulní stránku, půjde to někam do sekce B," dodal.

Podle něj ze zkoumaných 96 útoků žraloka proti člověku téměř 60 procent spadalo do kategorií prvních dvou stupňů. Pouze asi osm procent spadalo do kategorie pět.

Podle vědců by mělo nové hodnocení žraločích útoků pomoci také lékařům na operačním sále v přípravě na lékařský zákrok na poraněném.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru