Kolonie lachtanů galapážských opustila svůj dosavadní domov u břehů souostroví Galapágy a přesunula se asi 1500 kilometrů dál na jih k pobřeží severního Peru.

Informovali o tom peruánští ekologové, podle nichž je stěhování zvířat způsobeno stoupající teplotou moře spojenou s globálními klimatickými změnami.

Experti z peruánské Organizace pro výzkum a ochranu vodních živočichů (The Organisation for Research and Conservation of Aquatic Animals) uvedli, že je to poprvé, kdy lachtani galapážští vytvořili kolonii jinde než na Galapágách.

Teplota moře u břehů severního Peru se podle odborníků zvýšila za posledních deset let ze 17 stupňů Celsia na 23 stupňů, čímž téměř dosáhla teploty moře kolem souostroví Galapágy, která se průměrně pohybuje kolem 25 stupňů. Experti proto předpokládají, že se k severoperuánskému pobřeží nyní budou stěhovat další lachtani i jiné živočišné druhy.

Skupina sopečných ostrovů Galapág, ležící asi tisíc kilometrů západně od pevninského Ekvádoru, k němuž patří, představuje jedinečný ekosystém, který je díky své fauně a flóře už od roku 1978 na seznamu světového dědictví UNESCO. Mnoho živočišných druhů zde je endemických, to znamená, že se nevyskytují na žádném jiném místě na světě.
Související

Komentáře ke článku

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru Odebírat