Tourbillon je nápad francouzského hodináře Abrahama- Louise Bregueta pocházející už z roku 1775. Nacházejí se pouze v omezeném množství hodinek, které patří do oblasti tzv. vysoké hodinařiny (haute horlogerie). Jedná se o velmi technicky náročné a složité zařízení, jehož výroba je střeženým know-how.

Jde o mechanismus, který kompenzuje vliv, který má gravitace Země na přesnost hodinek. Jde o mechanický kotvový mechanismus umístěný uvnitř pohyblivé platformy se setrvačkou uprostřed a otáčející se kolem vlastní osy jedenkrát za jednu minutu.  Tím je zajišťována změna polohy setrvačky vůči zemskému jádru.

Breguetův tourbillon se skládal z desítek mikroskopických částí a vážil jen něco málo přes gram. Dnešní tourbillony mívají až 90 součástek a mají hmotnost několika desetin gramů.

tourbillon

Ve dvojkové soustavě

binr006e 0068odinkyTechnologickou novinkou 21. století jsou také binární hodinky, které ukazují čas ve dvojkové soustavě. Každý světelný bod představuje jeden bit. Nejrozšířenějším typem jsou diody uspořádané do dvou sloupců, které jsou symbolem pro hodiny a minuty. Na základě tohoto principu lze podle svítících diod určit aktuální čas. Pro zjednodušení se na displeji nachází násobky čísla dvě, aby nebyli omezeni uživatelé, jimž je převod z binární do dekadické soustavy cizí.

Významným technickým pokrokem je v tomto směru použití LED diod, které mají extrémně dlouhou životnost a jsou odolné vůči nárazům. S tímto nápadem přišel v roce 2005 Anton Kraft, jenž je nyní majitelem největší firmy vyrábějící binární hodinky 01TheOne.

A jak se čas na takových hodinkách čte? První řada udává hodiny a druhá zobrazuje minuty. Zhasnutá dioda znamená 0, svítící znamená 1. Pro stanovení času sečtěte čísla v horní řadě (8+2+1) a pro odečtení stavu minut sečtěte čísla v dolní řadě (16+1). Aktuální čas je tedy 11:17.

Podívejte se, jak binární hodinky pracují

Čas podle DCF77

Některé současné hodinky jsou vybaveny funkcí automatické synchronizace času s rádiovou stanicí DCF77. Jedná se o mechanismus, díky kterému přijímají hodinky signál v podobě časových značek, které jsou nositeli informací o přesném času i datu. Stanice vysílá na dlouhých vlnách (kmitočet 77,5 kHz) z německého Mainflingenu. Vysílač o výkonu 50kW má 150 metrů  vysokou všesměrovou anténu, a jeho dosah je až 2000 km.

 

dosah vysl0061e0020pe0073006eho a0073u DCF77

 

Časové značky jsou takto přenášeny třikrát v hodině, v přesně vymezenou dobu v 19, 39 a 59 minutě. Informace, které hodinky z vysílače přijímají, obsahují čas a datum platný pro následující minutu, číslo dne v týdnu, hlášení změny časové zóny nebo přechodu na letní čas a hlášení přestupné sekundy s hodinovým předstihem. Přenos je zabezpečován kódem BCD.