Inuk, jak mu říkají odborníci, podle analýzy překvapivě nepatřil k původním obyvatelům velkého polárního ostrova. Geneticky pocházel ze severovýchodní Sibiře. Jak a proč se do více než 2000 kilometrů vzdálené Arktidy dostal, není vůbec jasné. Podle agentury DPA to dnes badatelé uvedli v odborném časopise Nature.

Vědcům se prý nyní poprvé podařilo rozšifrovat genotyp moderního člověka, tedy člověka druhu homo sapiens. Stačily jim k tomu čtyři Inukovy vlasy a úlomky jeho kostí. Zkoumal je tým biologa Eskeho Willerstleva. Čtyři tisíce let staré ostatky, které uchoval led, se našly v roce 1986 na grónském západním pobřeží.

Inuk, což v překladu znamená člověk, měl hnědé oči a krevní skupinu ARh+, měl sklon k plešatění, byl korpulentnější, dobře přizpůsobený polárnímu klimatu a měl předky na daleké Sibiři. Vědci zjistili, že jeho kmen se už v Grónsku nevyskytuje. Jak se sem ze Sibiře dostal a proč přišel, je záhada. Experti se zaměřili i na Inukovo příbuzenstvo. Podle nich mužovi rodiče mohli být spolu spřízněni, mohl to být bratranec se sestřenicí.

Willerslev se k vlasům a částem kostí dostal vlastně náhodou. Sám sice na severu Grónska pozůstatky člověka hledal, ale bez úspěchu. Postěžoval si pak šéfovi zoologického muzea. Ten si vzpomněl, že se kdysi ostatky našly.


V minulosti se už odborníkům podařilo rozšifrovat genetickou informaci několika pralidí. Lipští vědci spolu s kolegy z USA rozluštili z kostí genom lidí, kteří žili před 40.000 let.

Termín Inuk je také jednotným číslem od termínu "inuité" (eskymáci), který označuje původní obyvatelstvo části Severní Ameriky a severovýchodní Asie.

uml0065ck 0070e006400730074ava vize Inuka pe006400200034000 lety

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru