Vědci si pro tuto příležitost zvolili příhodné místo - tajemství Tutanchamonova rodu oznámí veřejnosti v Egyptském muzeu v Káhiře, kde se nachází také jeho sarkofág.

Záhadu Tutanchamonova rodu se egyptologové snaží vyřešit již od objevení jeho hrobky v roce 1922. Otcem vladaře, který podle vědců zemřel na následky zranění v pouhých 19 letech, byl s největší pravděpodobností faraon Amenhotep IV. Vědci se ale přou o to, zda byla jeho matkou krásná Nefertiti nebo Amenhotepova vedlejší manželka Kija. Podle agentury AFP je ve hře i Tutanchamonova kojná.

Stejně jako původ mladého vladaře, je záhadou i jeho život a předčasná smrt. Nezodpovězená zůstává také otázka, zda po sobě zanechal nějaké potomstvo. Egyptologové jej považují za otce dvojčat, která byla coby novorozeňata pohřbena v jeho hrobce.

Kromě Tutanchamona se vědci chystají zkoumat také DNA dalších panovníků a ostatních mumií nalezených na egyptských pohřebištích. Výzkum má vnést nové světlo do příbuzenských vztahů mezi jednotlivými vládci, jeho výsledky jsou ale podle některých archeologů stále nespolehlivé a je třeba je porovnat s výsledky ostatních archeologických metod.

Výzkum se uskutečnil pod patronátem generálního tajemníka egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahího Haváse. Někteří odborníci se obávají, že šéf egyptských památkářů využije tuto příležitost k dalšímu apelu na světová muzea, aby vrátila poklady z dob faraonů zpět do Egypta. V minulosti například požadoval po Německu navrácení busty královny Nefertiti.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru