Posádka ISS v úterý večer úspěšně pomocí robotické paže přesunula vyhlídkový výklenek Cupola na trvalou pozici na novém modulu Tranquility.

Nainstalováním tohoto modulu a kupole je v zásadě dokončena více než desetiletá základní výstavba orbitální stanice v hodnotě 100 miliard dolarů. Tu budovalo na oběžné dráze kolem Země ve výšce 354 kilometrů nad povrchem 16 států.

Přemístění kupole nebylo vůbec jednoduché. Trvalo několik hodin. Astronauti se během operace museli vypořádat s drobnou komplikací, když museli povolit řadu úchytových šroubů. Některé z nich byly totiž příliš utaženy, po zvýšení síly se jim je ale podařilo uvolnit.

Kupole byla až do dnešního dne upevněna k zadnímu přípojnému uzlu Tranquility, nyní je v pozici proti zemskému povrchu. Cupola má sedm oken, zjedno z nich má průměr 79 centimetrů a je největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval. Zařízení má astronautům poskytnout dosud nebývalý výhled z ISS.


Zatím jsou ale okna kupole zakryta ochrannými kryty. Ty kosmonauti sejmou při posledním výstupu do volného kosmu, který by se měl uskutečnit v noci na středu SEČ.

Endeavour, který z floridského Mysu Canaveral odstartoval před týdnem, by se měl zpět na Zemi vrátit v neděli 21. února. To je o den později, než se původně plánovalo. Vedení mise se totiž v sobotu rozhodlo prodloužit let raketoplánu o jeden den, aby astronauti stihli přestěhovat do Tranquility zařízení na recyklaci vody.

 

Na snímku: Testování vyhlídkové kupole NASA v pozemních laboratořích.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru