Hydrolog Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu říká, že informace z nového systému pomohou doplnit obraz o sněhu, který měli dosud experti pouze z měřících stanic a který není zcela přesný.

Pozemní měřící stanice jsou totiž umístěny většinou na loukách, odkud sníh odtává rychleji než z lesa. "V roce 2006 jsme tak stále očekávali kulminaci odtoku, protože jsme měli data, že už žádný sníh v krajině neleží, a ona stále nepřicházela," uvedl Daňhelka.

Nyní hydrologům pomohou snímky z družice Terra a skeneru Modis v rozlišení 250 metrů nebo radarové snímky družice Envisat a skeneru Asar v rozlišení 150 metrů. Výhodou dat Modis je přitom každodenní přelet nad daným územím a přímočařejší vyhodnocení dat. Data Asar je naopak možné zpracovávat bez omezení oblačností, ale jen s periodou opakovaného měření přibližně 10 až 14 dní.

Floreo kombinuje oba zdroje dat. Kromě toho systém umožňuje porovnání s výsledky z takzvaného sněhového modelu založeného na matematickém výpočtu ze srážek a teplot měřených v síti meteorologických stanic ČHMÚ.

Na systému spolupracovala České kosmická kancelář a společnosti Sprinx Systems a Gisat za podpory Karlovy univerzity. Kvalitnější údaje využijí hydrologové nejen na konci jara, v letním období pro ně bude prospěšná plošná informace o nasycenosti půdy vodou, která umožní odhadnout možnou odezvu povodí na deště. Ukáže také, jak je půda vysušená, tedy jaké je riziko vzniku požárů.

Hydrologové se nyní budou podle Daňhelky s novými daty učit pracovat. Pomohou jim jednak jako data, která vkládají do modelů výpočtů, ale i při prostých rozvahách o dalším vývoji v povodí. Data podle Daňhelky přinesou i praktickou pomoc veřejnosti, na mapě se tak budou lidé moct v budoucnosti podívat, kolik sněhu leží u jejich chalupy.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru