Projekt začal v roce 2000 a oficiální závěry budou zveřejněny v Londýně letos v říjnu. Na projektu pracovalo přes 2000 vědců z 80 zemí. Zkoumání a pozorování celkem až čtvrt milionů mořských organismů stálo přes 650 milionů dolarů.

Jedním z nově objevených živočichů je i desetinohý bílý korýš Kiwa hirsuta s chlupatými končetinami, kvůli kterému museli vědci do klasifikace zavést novou čeleď Kiwaidae. Asi 15 centimetrů dlouhého, zřejmě slepého živočicha, kterému se přezdívá "krab Yetti", objevili v roce 2005 američtí oceánografové ve vodách Tichého oceánu jižně od Velikonočního ostrova.

Dalším objevem byl třeba nový druh mořské houby, která produkuje chemickou látku s protirakovinnými účinky. Látku nyní vědci zkoumají vzhledem k jejímu potenciálnímu využití v medicíně.

Velké množství nových druhů vědci objevili ve velkých hloubkách.

Cílem projektu bylo podrobně popsat podmořský život, což by mělo sloužit jako podklad pro vznik globální sítě chráněných podmořských oblastí. Podle britského biologa Jasona Halla-Spencera jsou ve velkém ohrožení například korálové útesy.


"Skoro všechny korálové útesy, které jsem viděl, byly poškozeny vlečnými sítěmi lodí," citovala vědce BBC. Podle něj takto člověk narušuje podmořské oblasti plné korálů starých tisíce let.

nov 006fbjeven 0070odmot0020ivoi0063hov�0000

Na snímku: Asi 15 centimetrů dlouhého, zřejmě slepého živočicha, kterému se přezdívá "krab Yetti", objevili v roce 2005 američtí oceánografové ve vodách Tichého oceánu jižně od Velikonočního ostrova.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru