Družice bude po šestiměsíčním testovacím období následujících deset let posílat na Zemi data o meteorologických podmínkách na planetě.

"GOES-P je na své cestě na oběžnou dráhu, aby začala svou desetiletou misi, kdy bude svým pozorným okem dohlížet na svět," uvedla vesmírná agentura v internetovém blogu věnovanému startu družice. Tu na oběžnou dráhu dopravuje raketa Delta IV.

Satelit GOES-P, který bude po vstupu na oběžnou dráhu přejmenován na GOES-15, je posledním typem ze série družic GOES. První z nich byla použita v roce 1975.

Satelit se zaměří na sledování rychlých změn v atmosféře, které mohou vyústit v silné bouře a záplavy. Součástí satelitu je senzor, který vědcům posílá data, z nichž mohou vypočítat teplotu, vlhkost nebo rozložení ozonu.

Satelit bude také dodávat údaje o možném znečištění oběžné dráhy, které by mohlo narušovat navigaci a komunikaci v kosmu. Družice je též schopna monitorovat sluneční energii, která se do vesmíru uvolňuje formou elektromagnetického záření.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru