Ve zprávě zveřejněné v časopise Journal of Ethnopharmacology zdokumentovali vědci protirakovinné účinky papáji proti nádorům na děložním čípku, prsu, játrech, plících a slinivce.

Vědci použili extrakt vyrobený ze sušených listů papáji a prokázali, že podporuje produkci klíčových signálních molekul zvaných cytokiny typu Th1, které pomáhají regulovat imunitní systém. To by mohlo vést k terapeutické léčbě, která využívá imunitní systém k boji proti rakovině, uvádí zpráva.

Papája je v mnoha částech světa a především v Asii využívána jako tradiční lék proti celé škále nemocí. Výsledky výzkumu podle Denga odpovídají zkušenostem původních obyvatel v Austrálii i jeho rodném Vietnamu.

Výtažek z papáji nemá žádné toxické účinky na normální buňky, čímž se vyhýbá běžnému vedlejšímu efektu mnoha léků proti rakovině.

Vědci vystavili deset různých typů rakovinných buněčných kultur působení extraktu z papájových listů o čtyřech různých koncentracích a měřili účinek po 24 hodinách. U všech kultur papája zpomalila růst nádorů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru