Cílem banky, která má pancéřová vrata a betonové stěny silné jeden metr, je uchování semen pro budoucnost i v případě světové katastrofy, jako je jaderná válka či náraz meteoritu. Norská vláda, která do výstavby zařízení investovala deset milionů dolarů, zde chce shromáždit všechny známé druhy světových potravinářských plodin.

"Překračujeme právě hranici půl milionu vzorků," prohlásil Cary Fowler, výkonný ředitel organizace Global Crop Diversity Trust, která banku společně s norskou vládou a severským střediskem genových zdrojů spravuje.
Podle prohlášení Fowlerovy organizace tisíce nových přírůstků z tohoto týdne znamenají, že se banka, přezdívaná také Noemova archa, stala "nejrozmanitějším seskupením semen zemědělských plodin, které kdy kde byly shromážděny".

Mezi novými přírůstky jsou mimo jiné fazole z Jižní Ameriky, která by měla být vysoce odolná vůči chorobám, jahoda z Kurilských ostrovů a prakticky veškeré druhy sójových bobů z USA vypěstované v průběhu minulého století.

Sbírka má ale podle Fowlera stále velké mezery. "Existují jedinečné kolekce semen, které ještě nemáme - z Etiopie a také nějaký indický a čínský materiál," podotkl.

Prostor je v bance, otevřené v roce 2008, zhruba pro 4,5 milionu vzorků, tedy údajně pro asi dvě miliardy semen, vzhledem k tomu, že vzorky rýže, kukuřice, pšenice a některých dalších plodin zpravidla obsahují velkou spoustu jednotlivých semen.


Banka je zahloubena 120 metrů do nitra pískovcové hory nedaleko špicberské metropole Longyearbyenu.

Sněhem a ledem pokrytý Svalbard (v Norsku používaný název Špicberků), který se nachází zhruba 1000 kilometrů od severního pólu, byl vybrán díky své odlehlosti nabízející stabilní prostředí pro takovýto dlouhodobý projekt.

Věčně zmrzlá půda by měla zajistit v jeskyni stálou teplotu pod bodem mrazu po dobu 200 let i v případě toho nejhoršího scénáře globálního oteplování či v případě selhání automatického chladícího systému.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru