Čtyřiadvacetiletý Brit je slepý od roku 2007. Ministerstvo obrany ho vybralo, aby jako vůbec první občan Velké Británie otestoval americké zařízení, jež dokáže vytvářet obrazy předmětů elektrickými impulzy přijímanými jazykem. Podněty vyvolávají brnění různé intenzity, jehož "přepisem" si osoba může předmět představit, takže to například zabrání narazit do překážky.

BrainPort se skládá z miniaturní kamery spojené se slunečními brýlemi a obojí je napojeno na plastovou destičku, kterou má uživatel na jazyku a jejímž prostřednictvím analyzuje impulzy z mozku. Při silné stimulaci se předměty zobrazují bílými body, bez podnětů je vše černé a při střední stimulaci se pak body zobrazují nejrůznějšími odstíny šedé.

"Je to stejný pocit, jako byste lízal devítivoltový článek nebo jako kdybyste jedl šumivé bonbony. Kamera posílá signály plastovému lízátku a pak jazyku. Vy pak dostanete informaci o siluetě nebo tvaru předmětů. Je to v bílé a černé, takže máte na jazyku dvourozměrný obraz. Trochu jako mravenčení. Toto je pouze prototyp, ale můj život to ovlivnilo ohromným způsobem," řekl voják.

elektronick 007aaz0065006e 0070ro vidn pomoc 006aazyka


Pro slepé lidi má podle něj toto zařízení velký potenciál. Brit si prý dokáže předměty představit okamžitě a bez tápání, jak tomu bylo, když začal BrainPort používat.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru