Do předem plánované oblasti u města Arkalyku ve středoasijském Kazachstánu ve čtvrtek dosedl přistávací modul kosmické lodi Sojuz TMA-16 s kosmonauty Maximem Surajevem a Jeffem Williamsem. Pro oba tak skončil bezmála půlroční pobyt ve vesmíru.

Mluvčí ruského střediska pro řízení kosmických letů Valerij Lyndin dnes novináře upozornil, že poprvé za deset let, kdy ruské Sojuzy zajišťují dopravní spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), byl nyní přistávací modul "poloprázdný". Zatímco dosud se z orbitálního komplexu vždy vraceli tři kosmonauti, nyní zůstalo jedno křeslo neobsazené. Místo využila posádka ISS k umístění nákladu.

Na ISS teď pobývá tříčlenný tým složený z Rusa Olega Kotova, amerického astronauta Timothyho Creamera a Japonce Soiči Nogučiho. Start dalšího Sojuzu s novou posádkou je v Bajkonuru plánován na 2. dubna.

Surajev s Williamsem mají přistát dnes ve 12:23 SEČ v kazachstánské stepi za obvyklé asistence patnácti letounů a vrtulníků ruského letectva.

Na start se chystá i Discovery

Začátkem dubna by se měl k ISS na dvoutýdenní misi vydat také americký raketoplán Discovery. Start, který je naplánován na 5. dubna, by však mohl být odložen kvůli netěsným ventilům.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) o víkendu zjistil, že z raketoplánu uniká helium. Na vině jsou prý ventily, které jsou součástí manévrovacího systému raketoplánu.

Mluvčí úřadu Allard Beutel v pondělí uvedl, že experti tento týden provedou dodatečné testy. Ty mají odhalit, zda je problém natolik závažný, že by bez jeho odstranění stroj nemohl letět.

Pokud by bylo nutné vadné součástky vyměnit, musel by se raketoplán ze startovací rampy vrátit do montážní haly, což by způsobilo delší odklad příštího startu.