V úvodníku zveřejněném v časopise British Medical Journal uvádějí mikrobiologové z Hongkongské univerzity, že počet ohlášených infekcí spojených s akupunkturou je celosvětově jen špičkou ledovce. Vyzvali zároveň k přísnější kontrole opatření proti přenášení nákazy.

"Aby se zabránilo přenosu infekce při akupunktuře, měla by být zavedena opatření zahrnující používání jednorázových jehel, dezinfekčních procedur a aseptických technik," píší odborníci v čele s Patrickem Wooem, profesorem mikrobiologie Hongkongské univerzity.

V ČR můžeme být podle odborníků klidní

"V České republice je to nesmysl. Tohle v ČR a v Evropě neexistuje. My už minimálně dvacet let nepoužíváme jiný materiál než jednorázový," řekl ČTK předseda České lékařské akupunkturistické společnosti Ladislav Fildán. Infekce se podle něj může přenést pouze tam, kde se používají opakovaně jehly i ostatní nástroje.

Podle Fildána nejsou žádné důkazy ani stížnosti, že by se za posledních 40 let nějaký pacient v Česku při akupunktuře nakazil. Nanejvýš může vzniknout místní zánětlivá reakce, ale i to stávalo jen v minulosti, dodal.

Akupunktura je jednou z nejrozšířenějších metod alternativní medicíny a opírá se o tradiční čínskou nauku, podle níž tělem procházejí dráhy energie, jimiž proudí životní energie čchi a jsou spojeny s jednotlivými orgány. Napichováním přesně stanovených bodů v těle se akupunktura snaží předcházet nerovnováze v toku této hypotetické energie a odstraňovat ji.

Na Západě je akupunktura využívána především v léčbě bolesti, ale také při obezitě, zácpě či artróze.

Hongkongští vědci: hrozí akupunkturní mykobakterióza

Woo s kolegy uvádí, že akupunktura může být riziková, protože jehličky se zasouvají až několik centimetrů pod kůži a varoval před vznikem nového syndromu - akupunkturní mykobakteriózy - v jednadvacátém století.

"To je infekce vyvolaná mykobakteriemi, které rychle rostou kolem místa vpichu akupunkturní jehly v důsledku kontaminovaných bavlněných tampónových tyčinek, ručníků a horkých zábalů. Je u ní dlouhá inkubační doba, ale infekce obvykle vede k velkým abscesům a vředům," napsal Woo.

"Zatím bylo celosvětově popsáno více než 50 případů. Ve většině z nich byly bakterie přeneseny z pacientovy kožní flóry nebo z okolí kvůli nedostatečné dezinfekci pokožky před akupunkturou," dodal.

Většina pacientů se z těchto bakteriálních infekcí zotaví, ale u pěti až deseti procent byly hlášeny vážné zdravotní následky včetně zničení kloubů, selhání orgánů, nekróza a paralýza.

Zaznamenáno bylo také nejméně pět případů infekce virem žloutenky typu B ve spojení s akupunkturou. Ve většině případů se virus přenesl prostřednictvím jehly infikované krví jiného pacienta; v jednom případě byl zdrojem nákazy sám lékař.