Ochránci tvrdí, že na on-line akčních serverech a sociálních sítích je snadnější než kdy předtím kupovat a prodávat cokoliv, od živých lvíčat až po kožešiny z ledního medvěda.

Tato zjištění byla zveřejněna na zasedání Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), kterého se účastní 175 zemí světa.

Několik předkládaných návrhů by mělo přinést větší ochranu ohrožených druhů. Delegáti budou například koncem tohoto týdne hlasovat o změnách obchodu se slonovinou.

Vliv internetu na obchod se zvířaty stále narůstá

"Internet se stává dominantním faktorem světového obchodu s chráněnými druhy," uvedl podle zprávy agentury Associated Press Paul Todd z Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (WWF).

Řekl, že s tisíci ohrožených druhů se pravidelně obchoduje na internetu. Jak kupující, tak i prodávající využívají anonymity - a obřího celosvětového trhu - který může internet nabídnout.

Policejní orgány, které se snaží kontrolovat ilegální prodeje, říkají, že velikost problému je skoro nemožné odhadnout. Udávají, že největším trhem jsou USA, ale že velkou roli hrají i Evropa, Čína, Rusko a Austrálie.

V neděli delegáti hlasovali pro zákaz jakéhokoliv mezinárodního obchodu se vzácným druhem íránského mloka skvrnitého, čolkem luristánským, jehož populace byla podle WWF díky internetovému obchodu úplně zdecimována.

Ale mnohem důležitější pokusy o zákaz obchodu s ledními medvědy, tuňákem obecným a vzácnými korály podle zděšených ekologických aktivistů selhaly, informuje BBC z Dauhá.

Návrh USA a Švédska snažící se o regulaci obchodu s červenými a růžovými korály - které se používají na drahé šperky a prodávají se ve velké míře na internetu - byl odmítnut.

Delegáti hlasovali proti tomuto návrhu většinou z obav, že by restrikce  mohly mít dopad na chudé rybářské komunity.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru