Napsala to ve středu agentura Reuters a dodala, že tento závěr dál podnítí už tak dost urputnou mezinárodní debatu o systematické mamografii.

Ve studii, kterou zveřejnili v odborném periodiku British Medical Journal, severští vědci napsali, že snížení úmrtnosti na rakovinu žen v oblastech, kde se prováděl mamografický screening, bylo stejné nebo dokonce menší než v oblastech, kde se mu nepodrobovala žádná žena.

"Je načase vznést otázku, zda screening přinesl slíbený účinek na úmrtnost na rakovinu prsu," řekl Karsten Jorgensen ze Severského Cochraneova střediska (Nordic Cochrane Center) v Kodani, který výzkum vedl.

Vědci srovnávali změny v úmrtnosti na rakovinu prsu ve dvou dánských oblastech, kde se mamografický screening provádí, s úmrtností jinde v Dánsku, kde tomu tak není. Ve věkové kategorii 55 až 74 let, kde se předpokládá největší zisk ze screeningu, byl v oblastech, kde se provádí, zaznamenán roční pokles úmrtnosti na rakovinu prsu o jedno procento. V jiných oblastech to ale bylo o dvě procenta.

Ve věkové skupině 35 až 54 let byl v oblastech screeningu zaznamenán roční pokles úmrtnosti o pět procent a jinde o šest procent.

Jorgensen vyslovil dohad, že v jiných vyspělých zemích by byly výsledky stejné.

"Musíme ženám říct, že šance získat něco díky tomuto (mamografickému) programu je velmi malá," řekl v telefonickém rozhovoru.

Spor o screening vypukl v USA

Reuters připomněl, že spor o mamografický screening vypukl v listopadu ve Spojených státech, když tam činitelé z oblasti veřejného zdravotnictví zpochybnili smysl systematické mamografie pro ženy pod 40 let a navrhli zvýšení věku pro každoroční mamografické vyšetření na 50 let. Proti tomu se postavili lékaři pečující o nemocné s rakovinou.

Rakovina prsu je nejběžnější rakovinné onemocnění žen - tvoří 16 procent všech případů rakoviny žen. Ve světě ročně připraví o život v průměru 519 tisíc žen, napsala agentura.

V České republice postihne tato nemoc ročně 4500 žen, 1800 na ni zemře. Zdravotní pojišťovny hradí preventivní vyšetření na mamografu ženám od 45 let jednou za dva roky. Lékaři uvádějí, že při kombinaci mamografie s dalším vyšetřením se dá odhalit v raném stadiu až 98 procent nádorů.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru