Německá vláda uvažuje o prodloužení životnosti jaderných elektráren až na 60 let. To je téměř dvojnásobek doby, jakou povolila předešlá vláda, která pod tlakem strany Zelených nastolila tvrdě protijaderný kurz. "Je to jedna z možných alternativ," řekl v pátek novinářům spolkový ministr hospodářství Rainer Brüderle.

Vláda pravého středu od svého nástupu loni na podzim zkoumá, jak eliminovat hrozbu odstavení všech jaderných elektráren nejpozději do roku 2021. Předchozí vláda sociálních demokratů a Zelených stanovila maximální životnost těchto provozů pouze na 32 let a zakázala i výstavbu jakýchkoli jiných. V průběhu nadcházejícího desetiletí by tak musely být zrušeny všechny jaderné elektrárny, jejichž podíl na produkci elektřiny v zemi dosahuje 23 procent.

Podle ministra se diskutuje o prodloužení životnosti o čtyři roky, 12, 20 a 28 let. Podle zástupců jaderné energetiky je životnost řady reaktorů ve světě právě 60 let. Stále ještě silné protijaderné hnutí v Německu vedené stranou Zelených se však ostře staví proti jakémukoli prodloužení životnosti reaktorů.

Vláda chce do podzimu vypracovat národní energetickou strategii. V ní nastíní, jak by měl v budoucnu vypadat mix energetických zdrojů.

Tento měsíc Německo po desetiletém přerušení obnovilo plán vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu v bývalém solném dole v severoněmeckém Gorlebenu, místě častých protestů ekologických aktivistů. Předešlá vláda jakýkoli průzkum možných úložišť zastavila.