K těmto závěrům dospěla nejnovější lokální studie chování uživatelů internetu, která se uskutečnila v Bretani. Podle ní se od schválení zákona míra nelegálního stahování zvýšila o tři procenta.

Sankce působí jen na někoho

V říjnu minulého roku Francie schválila zákon, podle kterého se nenapravitelní piráti můžou ocitnout odstřihnuti od internetu. Studie ukázala, že jenom někteří Francouzi změnili své zvyky a začali stahovat hudbu a filmy z legálních zdrojů.

Francouzi, kteří soubory stažené z internetu sdílejí protiprávně, jsou teď varováni, aby s tím přestali. Pokud tak neučiní a výzvy budou ignorovat, operátor je má na základě rozhodnutí poroty odstřihnout od sítě až na rok. Možností je i pokuta nebo vězení, ale úřady zákon ještě nevymáhají.

Většina uživatelů pouze změnila zdroje stahování

Studie sledovala přes 2000 internetových uživatelů v Bretani pod záštitou Renneské univerzity. Autoři studie došli k závěru, že mnozí lidé po schválení zákona změnili chování.

Nový zákon se vztahuje pouze na piráty navázané na systémy pro sdílení souborů. Studie ukázala, že se piráti proto přeorientovali na jiné hudební služby a možnosti stahování dat, na které se zákon umožňující odstřižení od internetu nevztahuje.

Využívání služeb pro sdílení souborů z uživatele na jiného mezi dotázanými kleslo z říjnových 17,1 procenta na 14,6 procenta. Proti tomu ale využití stránek a služeb, na které se zákon nevztahuje, vzrostlo za stejnou dobu o 27 procent.

Služby stahování souborů jsou přímo napojené na policii, pokud využívají centralizované servery. Pro výměnu pirátského materiálu se ale snaží více využívat fiktivní servery a uzavřená fóra uživatelů.

Studie také ukázala, že velká většina uživatelů, 70 procent, se do pirátských praktik vůbec nepouští. Polovina těch, kteří si kupují materiál legálně, ale přiznává, že se jako piráti zachovali také, píše BBC.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru