Jde o chronické, pomalu se rozvíjející onemocnění mozku. Základní příčinou je nedostatek dopaminu v mozkových strukturách, takzvaných bazálních gangliích. Nedostatek způsobuje problémy při přenosu povelů z mozku ke svalům.

Průměrný věk pacienta při onemocnění je 50 až 60 let, asi deset procent pacientů onemocní před 40. rokem věku, uvedl Rod. Podle něj nebylo ale dosud prokázáno, že by výskyt Parkinsonovy nemoci u jednoho z členů rodiny výrazně zvyšoval riziko onemocnění pro potomstvo.

"Riziko dědičnosti však je u osob, u nichž se nemoc projevila před 40. rokem věku, anebo mají více než jednoho obdobně nemocného příbuzného," řekl.

Pacient musí s chorobou stále bojovat

Podle Veselého je důležité, aby si pacient vytvořil vhodný postoj k onemocnění i léčbě. Nesmí pasivně spoléhat jen na pomoc lékaře a na léky.

"Velmi důležitá je vlastní vůle k pravidelnému pohybu, cvičení, aktivnímu překonávání obtíží a hledání náhradních způsobů řešení při zdravotních komplikacích," zdůraznil.

Člověk s Parkinsonovou nemocí má podle předsedy Společnosti Parkinson a pacienta Václava Veselého jen dvě možnosti: vzdát se, nebo bojovat. Moderní léky potlačí některé projevy, ale nemoc nevyléčí. Důležitá jsou režimová opatření, rehabilitace a cvičení. Zásadní je i podpora rodiny, řekl Veselý.

" Boj s chorobou není snadný, přináší nutnost každodenního vzdorování tělesným obtížím i skepsi a nejistotě. Je to ale jediná cesta, jak úspěšně nemoci čelit a současně se s ní naučit žít," vysvětlil.

Osvětu šíří Společnost Parkinson

Společnost Parkinson uspořádá 10. dubna už třetí výstup pacientů na horu Říp.

Při příležitosti Světového dne Parkinsonovy nemoci, který připadá na 11. dubna, pořádá i řadu akcí pro veřejnost. Chce upozornit na problémy pacientů s tímto onemocněním, a zabránit tak jejich společenské izolaci.

Společnost rovněž sbírá prostředky na vybudování a vybavení prvních dvou denních stacionářů v Česku pro pacienty s Parkinsonovou nemocí.