Spojené státy začaly zpřísňovat a vylepšovat bezpečnostní opatření v letecké dopravě poté, co se nigerijskému muslimovi podařilo dostat přes letištní kontrolu v Amsterodamu na palubu letounu do USA s nebezpečnou výbušninou. Jen náhodou se sebevražednému atentátníkovi nakonec nepodařilo nálož odpálit. Ukázalo se pak, že americké tajné služby nezařadily atentátníka na seznam podezřelých osob, přestože měly informace o jeho možné nebezpečnosti.

Americká vláda vytvořila po atentátech proti USA 11. září 2001 centrální registr TIDE (Terrorist Identities Datamart Environment). Jednotlivé tajné služby jako CIA a FBI dávají správcům registru osobní údaje o známých a podezřelých osobách spojovaných s terorismem. Registr se průběžně vyhodnocuje a některé osoby jsou přeřazovány na seznamy lidí, kteří pak podléhají zvýšeným osobním kontrolám na letištích či do USA vůbec nesmějí přiletět. TIDE podle Wikipedie eviduje na 550.000 osob.

Kromě důslednějšího zkoumání cestujících do USA před jejich odletem se po prosincovém pokusu o sebevražedný atentát také zpřísnily kontroly osob při odbavování letů do USA. Řada evropských letišť zapojila do těchto kontrol i tělesné skenery, které mají lépe než rentgenové systémy zamezit propašování výbušnin na palubu letadla.


Spojené státy mění bezpečnostní opatření pro lety do země. Letecké společnosti budou počínaje dubnem zevrubně kontrolovat pasažéry, kteří odpovídají charakteristikám nebezpečných osob, jež dopravcům poskytnou tajné služby. Dosud byly hloubkové kontroly plošné pro všechny občany vybraných 14 států. Nová opatření v pátek představila ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová.Podle opatření platných od ledna byli všichni cestující z Kuby, Íránu, Súdánu, Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu, Iráku, Libanonu, Libye, Somálska, Saúdské Arábie, Alžírska a Nigérie podrobeni přísným kontrolám. Jména cestujících z ostatních zemí byla jen porovnávána se seznamy zvlášť nebezpečných a podezřelých osob. Například Saúdská Arábie ale proti svému zařazení na seznam 14 podezřelých států protestovala.

Podle nových pravidel, jimž prý už dal zelenou prezident Barack Obama, se plošné kontroly na základě národnosti zruší. Úřady tak budou muset srovnat jména všech cestujících do USA se seznamy nebezpečných osob. Kromě toho zpravodajské služby posoudí, zda cestující nemůže představovat nějakou hrozbu s ohledem na své předchozí cestování, způsob platby letenky, objednaný hotel, ale třeba i věk a další kritéria.

Pokud by například tajné služby získaly informace o nebezpečném muži z Nigérie ve věku 22 až 32 let, všichni Nigerijci v daném věkovém rozmezí by podstupovali hloubkové kontroly. Pokud by se později prokázalo, že podezřelý není terorista, od kontroly podle této charakteristiky by se odstoupilo.

Nový systém by měl výrazně snížit počet cestujících, kteří nemají žádné vazby na teroristy, ale přesto jsou kvůli své národnosti podrobováni hloubkovým kontrolám. Podle zdrojů z ministerstva pro vnitřní bezpečnost navíc systém může být prospěšnější než plošné kontroly. "Kdybych byl terorista, poslední věc, kterou bych udělal, by bylo poslat (do letadla) někoho s pasem (ze země na seznamu)," citovala agentura Reuters úředníka, který si přál zůstat v anonymitě.

Kontrolu cestujících by měly provádět přímo dopravci provozující lety do USA. Pro přístup k aktuálním údajům o nebezpečných osobách pro ně americké tajné služby vytvoří zvláštní databázi, která se bude pravidelně aktualizovat.

Dopravci by měli provádět kontroly, protože americké úřady k tomu na zahraničních letištích nejsou oprávněny. Spojené státy nicméně mohou letecké společnosti ke kontrolování cestujících přimět. Pokud dopravce nepřistoupí na americké bezpečnostní standardy, může být pokutován a nakonec mu americké úřady mohou zakázat provozování letů do USA.

Kontroly vyvolávají podle komentářů obavy o ochranu osobních údajů obyvatel a rasovou nestrannost. Američtí vládní představitelé ujišťují, že k podobným obavám není důvod.