Americká společnost Apple prodala v sobotu ve Spojených státech přes 300 000 svých tabletů iPad. Sobota byla prvním dnem prodeje nového přenosného plochého počítače s dotekovým displejem, který připomíná větší mobilní telefon.

Vyplývá to z pondělního prohlášení Applu. Ještě v dubnu by se měla novinka dostat i do Evropy.

Přístroj vyvolal značný zájem odborníků i veřejnosti. V sobotu na něj čekaly před americkými obchody ve frontách tisíce lidí. První den prodeje iPad dosáhl odhadů analytiků za celý víkend. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že Apple prodá za celý víkend 250 000 až 350 000 přístrojů.

Noví majitelé iPadů si rovněž stáhli z internetového obchodu firmy více než milion aplikací pro iPad a přes 250 000 elektronických knih, které lze pomocí iPadu číst.

Apple upřesnil, že číslo o prodeji zahrnuje dodávky předem objednaných přístrojů zákazníkům, dodávky pro prodejní partnery a prodej ve značkových obchodech Apple. 

Firma jako první nabídla k prodeji levnější iPady, které mají pouze bezdrátové připojení WiFi. Jejich cena začíná na 499 USD (9350 Kč). Dražší modely s připojením na sítě třetí generace 3G půjdou do prodeje během dubna.

Souboj s Kindle 

Apple doufá, že se mu podaří zopakovat úspěchy, které zaznamenal s hudebními přehrávači iPod a chytrými telefony iPhone. IPad slouží především k prohlížení internetu a multimediálních souborů a hraní her.

Apple s ním také vůbec poprvé vstupuje na trh elektronických knih, kde dosud ve Spojených státech měla převahu společnost Amazon se svým zařízením Kindle.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru