Uživatelé si na ně stáhli 600 tisíc digitálních knih a 3,5 milionu aplikací. Sdělil to ve čtvrtek v ústředí firmy její šéf Steve Jobs. Podle agentury Reuters je již k dispozici přes 830 videoher, které odpovídají většímu formátu, vysokému rozlišení a dotykovému displeji iPadu.

První den prodeje firma dodala více než 300.000 iPadů. V tomto čísle však byly zahrnuty i všechny objednávky předem a dodávky přístrojů do maloobchodních sítí, kde nemusely být nutně ten den i prodány.

V tomto čtvrtletí do konce června analytici očekávají prodej nejméně milionu iPadů a v celém letošním roce zhruba pěti milionů. Odhady se však enormně liší a například analytička banky Morgan Stanley Katy Hubertyová odhaduje, že společnost letos dodá na trhy ve světě celkem osm až deset milionů těchto přístrojů.

Ačkoli účelem tabletu není nic jiného než mediální konzumace, budou zřejmě chtít s vlastními tablety během letošního roku přijít na trh i další počítačoví giganti. Své přístroje chystají například Hewlett-Packard a Dell a ve hře jsou mimo jiné i Nokia, Sony a Samsung Electronics.

Tablet překlenuje mezeru mezi "chytrým" mobilem a laptopem a kromě četby digitálních knih má uspokojit zejména rostoucí zájem o videohry. "iPad je čtvrtým krokem v revoluci herního průmyslu," uvedl prezident společnosti Gameloft Gonzague de Vallois. Prvním byl podle něho mikropočítač, druhým herní konzola a třetím chytrý mobil.

Šéf firmy Jobs rovněž sdělil, že telefony iPhone, ale také iPady budou brzy schopny takzvaného multitaskingu, kdy na přístroji běží zároveň více aplikací a uživatelé mezi nimi mohou libovolně přeskakovat. To už sice mobilní telefony konkurentů Applu umí a firma to svým fanouškům dlouho odpírala, podle Jobse však v tom bude Apple nakonec "nejlepší". Telefony iPhone to sice zčásti umožňují, avšak jen u vlastních programů Apple a v omezené míře.

iPad od firmy Apple se již objevil i v Česku. Oficiálně se zatím neprodává, ale nabízejí ho takzvaní šedí dovozci na internetových serverech. Apple termín zahájení prodeje v tuzemsku neoznámil, v první vlně zemí po USA, do kterých má iPad přijít koncem dubna, ale ČR není.

Hned po zahájení prodeje iPadů se však objevily také první negativní ohlasy od uživatelů. Ti si stěžují například na dobíjecí režim přístroje, neúplnou kompatibilitu s ostatními zařízeními Apple či horší dostupnost připojení.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru