Sonda Solar Dynamics Observatory (SDO), která má podle vědců stejný význam jako Hubbleův teleskop, byla do vesmíru vypuštěna v únoru a očekávaná doba jejího provozu je pět let.

Po tuto dobu by měla sonda v intervalech několika vteřin posílat na Zemi snímky Slunce o vysokém rozlišení. Tyto snímky umožní vědcům zkoumat naší hvězdu a její povrch vrstvu po vrstvě a lépe tak analyzovat různé druhy slunečního záření, které ve velké míře ovlivňují i život na Zemi.

"Je to jako pozorovat naši nejbližší hvězdu pod mikroskopem," uvedl Richard Harrison z britské laboratoře Rutherford Appleton.

"Snímky z SDO jsou ohromující a jejich rozlišení bezpochyby otevře cestu novému způsobu zkoumání drobných změn solárních magnetických polí. To nám pomůže daleko lépe porozumět tomu, jak vzniká sluneční aktivita," dodal Harrison.


Na projektu se podílejí převážně britští vědci, kteří budou po dobu fungování sondy denně analyzovat přibližně 1,5 terabytů informací. Archivované snímky by tak každý den zaplnily disk několika běžných stolních počítačů.

 

snímek Slunce pořízená sondou SDO

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru