O americké studi publikované v časopise Medical Tribune informoval ČTK profesor Jaroslav Petr. Riziko vážného zranění při dopravní nehodě by se podle něj mohlo stát jedním ze zdravotních nebezpečí obezity.

V Česku má každý třetí dospělý nadváhu a každý pátý je obézní. Ve věku 11 až 15 let se potýká s nadbytečnými kilogramy 14 procent chlapců a deset procent děvčat. Odborníci mluví o epidemii nového tisíciletí, nadváha a obezita totiž mohou nastartovat závažné zdravotní problémy.

Rozdíl v závažnosti poranění při dopravní nehodě pramení podle expertů z toho, že muži a ženy se liší množstvím a podílem podkožního a útrobního tuku. Ženy mívají více tuku ve spodní polovině těla, muži v horní. "Příčinou zvýšeného rizika je změna tvaru a především změna těžiště těla obézních mužů," vysvětlil profesor.

Muži obvykle havarují při vyšších rychlostech, méně často mají zapnuté bezpečnostní pásy a častěji havarují ve vozidlech bez airbagů, uvádějí americká data.

Pokud se měřítkem stal jen BMI, ukázala se jasná závislost mezi BMI a pravděpodobností závažného zranění obličeje, hrudníku a břicha. Dramaticky stoupla pravděpodobnost vážného poranění páteře. U lehkých poranění mužů či jakýchkoli poranění žen taková závislost nebyla.

Zjištění amerických vědců by podle profesora Petra mohla přispět k tomu, aby odborníci na bezpečnost automobilů zohlednili současnou pandemii obezity a uzpůsobili tomu konstrukci automobilů i jejich interiéru.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru