Na bzučení rozzlobených včel reagují sloni zvláštním druhem hlubokého mručení, které varuje ostatní členy jejich skupiny. Včelí bodnutí totiž může být nebezpečné i pro slony. O výzkumu, který se uskutečňuje v Keni, napsala agentura AFP.

"Při našich pokusech jsme pouštěli sloním rodinám zvuk rozzlobených včel a studovali jsme jejich reakce," řekla Lucy Kingová z Oxfordské univerzity. "Zjistili jsme, že sloni před bzučením utíkají, zároveň vydávají zvláštní mručení a potřásají hlavami."

Sloni utíkají, i když se jim pustí jejich vlastní mručení ze záznamu, aniž by byly včely v dosahu.

Včely totiž mohou pobodat i slony. Dospělým jedincům hrozí poštípání v okolí očí a uvnitř chobotu, mláďata mohou po napadení rojem včel i zemřít, nemají totiž ještě vyvinutou dostatečně silnou kůži.

K tomuto závěru vědci dospěli při výzkumném projektu, jehož cílem je zmírnit konflikt mezi slony a místními farmáři. Sloni mohou ničit úrodu, na což reagují farmáři jejich střílením nebo pokusy o otrávení.

Projekt by mohl nabídnout levné řešení konfliktu a podle BBC ještě zvýšit příjmy farmářů z včelstev, která umístí na hranicích svých pozemků.

Na výzkumu se kromě Oxfordské univerzity podílejí též organizace Save the Elephants a Disney's Animal Kingdom.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru