Jediná tato rektosigmoideoskopie, jak se vyšetření nazývá, také snižuje asi o třetinu výskyt nemoci ve srovnání s těmi v dané věkové skupině, kdo si ji nenechají udělat. Ukázala to rozsáhlá studie, jejíž výsledky ve středu zveřejnili britští vědci v časopisu Lancet.

Studie byla zahájena v roce 1994. Vědci sledovali asi 170 tisíc lidí. Z nich byla rektosigmoideoskopie provedena u 57 tisíc, u ostatních nikoli. Během jedenácti let sledování byla zjištěna rakovina tlustého střeva u 706 lidí z první a u 1816 lidí z druhé skupiny. Úmrtnost v první skupině byla o 43 procent nižší.

Rektosigmoideoskopie se provádí pomocí tenkého ohebného endoskopu, který se zavádí do konečníku. Je obvykle kratší než kolonoskopie (či koloskopie) a na rozdíl od ní se při ní nezkoumá celé tlusté střevo. Na jeho poslední část a konečník, kterými se zabývá, ale podle agentury AFP připadají dvě třetiny případů kolorektální rakoviny a polypů, z nichž se tato rakovina většinou vyvíjí. Při vyšetření je možné malé polypy odstranit.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je v České republice každoročně zjištěna u 8000 lidí, asi 4000 na ni umírá. Ve světě jí každoročně podlehne 600 tisíc lidí.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru