Studie byla zahájena v roce 1994. Vědci sledovali asi 170 tisíc lidí. Z nich byla rektosigmoideoskopie provedena u 57 tisíc, u ostatních nikoli. Během jedenácti let sledování byla zjištěna rakovina tlustého střeva u 706 lidí z první a u 1816 lidí z druhé skupiny. Úmrtnost v první skupině byla o 43 procent nižší.
Rektosigmoideoskopie se provádí pomocí tenkého ohebného endoskopu, který se zavádí do konečníku. Je obvykle kratší než kolonoskopie (či koloskopie) a na rozdíl od ní se při ní nezkoumá celé tlusté střevo. Na jeho poslední část a konečník, kterými se zabývá, ale podle agentury AFP připadají dvě třetiny případů kolorektální rakoviny a polypů, z nichž se tato rakovina většinou vyvíjí. Při vyšetření je možné malé polypy odstranit.
Rakovina v Česku: Máme úspěšnější léčbu, ale výzkumu chybějí peníze - čtěte ZDE
Muže ohrožuje rakovina podstatně víc než ženy. Mohou si za to sami - čtěte ZDE
Rakovina tlustého střeva a konečníku je v České republice každoročně zjištěna u 8000 lidí, asi 4000 na ni umírá. Ve světě jí každoročně podlehne 600 tisíc lidí.
Týden s technologiemi Otakara Schöna
Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna
Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru