Vědci Vídeňské univerzity tvrdí, že žádný takzvaný Mozartův efekt, způsobující téměř zázračné účinky hudby tohoto skladatele, neexistuje.

"Doporučuji každému, aby Mozartovu hudbu poslouchal. Avšak očekávání, že by tím přispěl ke zvýšení své kognitivní výkonnosti, je nesplnitelné," řekl podle agentury DPA vedoucí výzkumu Jakob Pietching.

Vídeňští vědci reagovali na tezi americké psycholožky Frances H. Rauscherové, která v roce 1993 zveřejnila v odborném časopise Nature článek, podle nějž poslouchání Mozartovy hudby vede jedince ke zlepšeným výkonům.

Rauscherová uvedla, že po vyslechnutí Mozartovy sonáty pro dva klavíry v D-dur (KV 448) z roku 1781 zaznamenala krátkodobě účinek zesíleného prostorového vnímání. Článek měl mezinárodně značný ohlas a od té doby byly Mozartovy skladby mnoha lidmi považovány za magický prostředek ke zvýšení IQ u dětí.

Vídeňští odborníci vyhodnotili 39 studií k danému tématu vycházejících z testování více než 3000 lidí. Nyní oznámený výsledek zní, že hudba skladatele považovaného za "zázračné dítě" své doby nemá žádný pozitivní vliv na prostorovou představivost. Podrobně bude výsledek publikován v časopise Intelligence, uvedla univerzita.

Již v roce 1999 prověřoval americký psycholog Christopher Chabris údajný vliv klasické hudby na člověka a nezjistil žádný dopad na inteligenční kvocient testovaných osob. Tehdy se autorka teze bránila, že hudba má největší vliv právě na prostorové myšlení.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru