U lidí, kteří spí v noci méně než šest hodin, je riziko předčasného úmrtí vyšší o 12 procent než u těch, kteří spí pravidelně šest až osm hodin. Tato délka spánku se zdá pro zdraví ideální. Uvádí to zpráva, kterou ve středu v Británii zveřejnila Warwická univerzita. Podle ní moderní společnost tlačí lidi ke stále kratšímu spánku.

"Studie nabízí nezpochybnitelné důkazy o přímém vztahu mezi spaním kratším než šest hodin a zvyšením pravděpodobnosti předčasné smrti. Výzkum přitom také ukázal, že příliš dlouhý spánek, více než devět hodin za no,c může být také problém. Nezvyšuje sice riziko úmrtí, ale může signalizovat nějakou vážnou, i smrtelnou nemoc," uvedla univerzita v prohlášení.

Krátký spánek může být svým zásahem do metabolismu a hormonálními mechanismy sám o sobě příčinou nějaké nemoci. "Když málo spíte, můžete onemocnět cukrovkou, mít vysoký tlak a příliš cholesterolu, nebo se stát obézní," uvedl v textu profesor Francesco Cappuccio, který řídí univerzitní program nazvaný Spánek, zdraví a společnost.

Zpráva podle britské zpravodajské stanice BBC zahrnuje výsledky 16 výzkumů, které se uskutečnily v Británii a dalších evropských zemích, ve Spojených státech a v Asii. Vědci přitom sledovali celkem 1,5 milionu lidí po dobu 25 let, během které zaznamenali více než 100 tisíc úmrtí.