Nová studie, kterou začátkem května zveřejnil Journal of Sexual Medicine, tomuto argumentu dodává důkazy. S využitím dotazníků, jež posuzovaly sexuální funkce více než tisíce studentek medicíny v Německu, vědci zjistili, že ženy, které používaly hormonální prostředky kontroly porodnosti - převážně orální antikoncepci - měly nižší hladinu sexuální touhy a vzrušivosti než ženy používající nehormonální antikoncepci, anebo nepoužívaly žádnou.

"Pokud víme, je tohle největší studie o dopadu hormonální antikoncepce na sexuální funkce. Měli jsme velkou a homogenní skupinu a naše výsledky nás vedou k přesvědčení, že hormony mohou mít nepochybný vliv na sexuální funkci," řekl Alfred Mueck, který řídí Centrum pro ženské zdraví v univerzitní nemocnici v německém Tübingenenu a podílel se na studii.

Mueck dodává, že z analýzy údajů vyplynula vazba mezi nižším libidem a hormonální antikoncepcí, která nebyla ovlivněna jinými proměnnými, jako je stres či úroveň vztahu, o nichž je známo, že k nižší touze po pohlavním styku přispívají. Zdůrazňuje ale, že v tuto chvíli údaje ukazují jen vazbu, nikoli vztah příčina-následek mezi pilulkou a sexuální dysfunkcí.

Zjištění, zda hormonální antikoncepce může přímo utlumit libido, bude vyžadovat další studie. Ale teoreticky to dává biologický smysl, říká Anita Claytonová, profesorka psychiatrie z Virginské univerzity, která léčí ženské pohlavní dysfunkce.

Bylo prokázáno, že hormonální antikoncepce u žen snižuje hladinu volného a dostupného testosteronu kolujícího v krvi. A ačkoli důkazy jsou zatím nejisté, předpokládá se, že právě testosteron hraje úlohu v sexuálním apetitu žen. Testosteronová léčba se prokázala jako úspěšná při běžné formě ženské sexuální dysfunkce známé jako hypoaktivní sexuální porucha, tedy snížená sexuální touha.

"Připadá mi dost překvapivé, že miliony žen po celá desetiletí berou pilulku, aniž by se někdo zaměřil na možné vedlejší účinky na jejich sexuální život," říká Kim Wallen, profesor psychologie a neuroendokrinologie z Emoryho univerzity.

Možná tak příští studie ukážou, že řešením pro mnoho žen není ženská verze malé modré pilulky, ale vysazení těch pilulek, které už užívají.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru