Vyplývá to ze studie amerických a kanadských vědců, která byla zveřejněna v pondělí v časopise Pediatrics.

Vědci posuzovali více než tisíc dětí ve věku od osmi do patnácti let a zjistili, že těm, u nichž byla v moči objevena zvýšená koncentrace pesticidů typu organofosfátů, hrozí dvakrát větší riziko, že budou trpět ADHD.

"Tato studie je novým důkazem spojení mezi vystavením vysokému množství pesticidů a problémy s vývojem," uvádějí autoři. Rodiče by proto měli vždy ovoce a zeleninu důkladně omývat.

Děti zapojené do výzkumu byly z normální americké populace, což znamená, že vystavení pesticidům může být škodlivé dokonce i na úrovni, která je běžně přítomna v dětském životním prostředí.

"Panuje zvýšené znepokojení, že tyto pesticidy mohou být spojeny s ADHD," řekl agentuře Reuters Marc Weisskopf z Harvardovy univerzity, který se na výzkumu podílel. "Co naše zpráva výslovně zdůrazňuje, je to, že to může platit dokonce i pro nízké koncentrace."


Organofosfáty byly původně vyvinuty jako chemické zbraně a je o nich známo, že jsou toxické pro nervový systém. V USA je registrováno k používání zhruba 40 organofosfátových pesticidů.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru