Kosmonauti Garrett Reisman a Michael Good, kteří jsou součástí šestičlenné posádky raketoplánu, mají pobýt ve volném prostoru 6,5 hodiny. Jejich hlavním úkolem je výměna zbývajících dvou z šesti baterií. Čtyři baterie vyměnili během středečního výstupu.

Nové články přivezli minulý týden spolu s ruským modulem Rossvet (Úsvit) v raketoplánu Atlantis, pro který je nynější dvanáctidenní pobyt v kosmu vůbec poslední. Atlantis se od ISS odpoutá v neděli a na Zemi by se měl vrátit ve středu.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) do konce roku plánuje definitivně poslední mise také pro dva zbývající raketoplány Discovery a Endeavour. Poté Američané provoz raketoplánů zastaví a zásobování ISS bude záviset jen na ruských raketách.

Dnešní instalační práce ve volném prostoru bude podle internetových stránek NASA koordinovat z útrob orbitálního komplexu pilot raketoplánu Tony Antonelli.

Ve čtvrtek astronauti otevřeli nově instalovanou komoru Úsvit, ale museli ji znovu uzamknout poté, co se uvnitř objevily poletující kovové piliny. Řídící středisko doufá, že je odstraní pračka vzduchu. Ruský modul má v budoucnu sloužit při kotvení ruských raket Sojuz a Progress.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru