Podobný typ viru se umístil také na třetím místě. Uvedla to společnost McAfee.

Prvních pět míst žebříčku zároveň zaujímají různé druhy trojských koní vykrádajících hesla. Do této kategorie patří generické stahovače, nevyžádané programy a herní software anonymně shromažďující různé údaje.

Zatímco množství nevyžádané pošty se od ledna do března příliš nezměnilo, výrazně se lišila témata spamu v jednotlivých zemích. Prudký nárůst zaznamenaly spamy nabízející prodej univerzitních titulů z Číny a dalších asijských zemí.

Singapur, Hongkong a Japonsko mají zase výjimečně vysoké počty spamů, které předstírají, že jde o zprávu e-mailového filtru týkající se nedoručení e-mailu. Tento typ nevyžádané pošty byl na prvním místě i v ČR, na druhém jsou e-maily předstírající, že jejich autorkou je osamělá žena toužící po seznámení.

Společnost McAfee také zjistila, že vyšší počet útoků škodlivých programů a spamu se vyskytuje v Thajsku, Rumunsku, na Filipínách, v Indii, Indonésii, Kolumbii, Chile a Brazílii. Tyto země prodělaly za posledních pět let intenzivní rozvoj internetu, ale zatím pokulhávají v informovanosti týkající se zabezpečení.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru