Podle řídícího střediska NASA je ale i přes hrozící déšť velká šance, že bude možné raketoplán navést na přistání. Odklad by ale astronautům žádné komplikace nezpůsobil, protože Atlantis má dost zásob vzduchu, vody a jídla až do soboty.

V úterý se šestičlenná posádka Atlantius symbolicky se svým raketoplánem rozloučila. Velitel Kenneth Ham na palubě rozvinul stejnou americkou vlajku, jakou raketoplán vynesl do vesmíru už při svém prvním startu v roce 1985.

"Raketoplán mnoha z nás dobře sloužil. Těšíme se, že ho dopravíme domů v pořádku a jednoho dne ho zpátky na Zemi znovu navštívíme," řekl astronaut Michael Good, který na palubě Atlantisu letěl loni i k Hubbleovu vesmírnému teleskopu. Za celou posádku poté poděkoval technikům, kteří raketoplán udržovali v provozu.

Astronauti také dokončili poslední přípravy na přistání. Už v pondělí naposledy zkontrolovali tepelný štít na spodní straně a na křídlech raketoplánu, který chrání kosmickou loď před třením o atmosféru během přistávacího manévru.

Atlantis je na svém posledním plánovaném letu do vesmíru. Po přistání na Zemi ale zůstane v záloze pro případ nouzové události na oběžné dráze během závěrečných dvou amerických letů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) letos na podzim.

V září k ISS odstartuje Discovery, v polovině listopadu Endeavour. Poté by měl NASA provoz raketoplánů zastavit.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru