Podle řídícího střediska NASA je ale i přes hrozící déšť velká šance, že bude možné raketoplán navést na přistání. Odklad by ale astronautům žádné komplikace nezpůsobil, protože Atlantis má dost zásob vzduchu, vody a jídla až do soboty.

V úterý se šestičlenná posádka Atlantius symbolicky se svým raketoplánem rozloučila. Velitel Kenneth Ham na palubě rozvinul stejnou americkou vlajku, jakou raketoplán vynesl do vesmíru už při svém prvním startu v roce 1985.

"Raketoplán mnoha z nás dobře sloužil. Těšíme se, že ho dopravíme domů v pořádku a jednoho dne ho zpátky na Zemi znovu navštívíme," řekl astronaut Michael Good, který na palubě Atlantisu letěl loni i k Hubbleovu vesmírnému teleskopu. Za celou posádku poté poděkoval technikům, kteří raketoplán udržovali v provozu.

Astronauti také dokončili poslední přípravy na přistání. Už v pondělí naposledy zkontrolovali tepelný štít na spodní straně a na křídlech raketoplánu, který chrání kosmickou loď před třením o atmosféru během přistávacího manévru.

Atlantis je na svém posledním plánovaném letu do vesmíru. Po přistání na Zemi ale zůstane v záloze pro případ nouzové události na oběžné dráze během závěrečných dvou amerických letů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) letos na podzim.

V září k ISS odstartuje Discovery, v polovině listopadu Endeavour. Poté by měl NASA provoz raketoplánů zastavit.