Prodejci počítačů letos globálně utrží 245.4 miliardy dolarů, což je o 12 procent více, než v roce 2009. Uvedla to analytická firma Gartner.

Světový prodej potáhne poptávka domácích uživatelů, která má vzrůst o 29,5 procenta, naopak nákupy firem porostou jen o 13,1 procenta.

"Poptávka po PC v segmentu domácností pokračuje v posilování, přestože vývoj světové ekonomiky zůstává nejistý. Spotřebitelé nyní pohlíží na počítač jako na nezbytnost více než jako na luxusní zboží," uvedl analytik Ranjit Atwal.

V růstu by měl letos pokračovat i segment tzv. mini notebooků. Bude ale vykazovat známky zpomalení. Gartner letos očekává růst prodeje o 30 procent na 41,8 milionu kusů.

Více než polovina PC se prodá na trzích v západní Evropě, Číně a USA. Region Evropy, Blízkého východu a Afriky ale podle výsledků z prvního čtvrtletí zatím za ostatními trhy zaostává.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru