Britští vědci zahrnuli do studie na 12 tisíc lidí ve Skotsku a zjistili, že ti, kdo měli špatnou ústní hygienu, byli o 70 procent více ohroženi srdečními chorobami ve srovnání s těmi, kdo si zuby čistili dvakrát denně a u nichž byla menší pravděpodobnost onemocnění dásní.

U lidí s nemocnými dásněmi se mnohem častěji rozvinuly srdeční choroby a diabetes kvůli zánětům v těle, včetně ústní dutiny. Dásně hrají roli při zanášení tepen, tvrdí vedoucí studie Richard Watt z University College London.

Vědci varují, že u lidí, kteří nedodržují ústní hygienu a navíc kouří, je riziko vzniku srdečních chorob o 135 procent větší než u lidí dbajících o zdravé zuby.

Ústní hygiena sice nepatří k hlavním rizikovým faktorům srdečních chorob, jako jsou kouření nebo špatná strava, ale pravidelné a důkladné čištění zubů má velký význam pro stav srdce, upozorňuje Watt.

Nemoci dásní jsou infekcí tkáně, která obklopuje a podporuje zuby. Postihuje častěji lidi, kteří si nečistí zuby pravidelně.

Srdeční choroby jsou jedním z hlavních zabijáků lidí v celé Evropě, USA a v mnoha dalších rozvinutých státech. Spolu s diabetem tvořily podle Světové zdravotnické organizace v roce 2005 příčinu třetiny všech úmrtí ve světě.