Mokasín je vyroben z jednoho kusu kůže a vypracován tak, aby se přizpůsobil chodidlu svého nositele, citovala z magazínu agentura AFP. Podle archeologa Rona Pinhasiho z univerzity v irském Corku, se nedá říci, zda mokasín patřil ženě nebo muži.

"Ta bota má velikost 37 podle evropského číslování, mohl ji ale nosit i muž, protože muži byli v té době mnohem menší než dnes," soudí Pinhasi.

Mokasín byl vyplněný suchou trávou, badatelé ale nemohou říci s jistotou, zda za účelem udržení nohy v teple, nebo uchování formy boty.

Mokasín byl objeven v jeskyni v arménské oblasti Vajotz Dzor u hranic s Íránem a Tureckem.

Skutečnost, že vnitřek jeskyně byl suchý, chladný a stabilní, vytvořila podmínky pro výjimečně dokonalé zachování nejen mokasínu, ale i dalších předmětů, které v ní byly objeveny. Byly to především velké nádoby, z nichž mnohé obsahovaly pšenici, ječmen, meruňky a další jedlé plodiny.

Půda jeskyně byla zároveň pokryta silnou vrstvou kozího hnoje, který při vysychání doslova zatmelil nalezené objekty a "zakonzervoval" je na tisíciletí.

"Zpočátku jsme mysleli, že mokasín a další předměty nalezené v jeskyni jsou staré jen asi 600 až 700 let, protože byly ve velmi dobrém stavu," vysvětlil Pinhasi. Jejich pravé stáří odhalily až radiokarbonové analýzy provedené dvěma laboratořemi, na Oxfordské univerzitě v Británii a jedné univerzitě v Kalifornii.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru