Tento krok by oběma výrobcům elektroniky umožnil sdílet vysoké náklady na vývoj nových modelů. Analytici čekají v japonském sektoru výroby mobilních telefonů další konsolidaci. "Je tu stále příliš mnoho výrobců," uvedl analytik Micušige Akino ze společnosti Ichiyochi Investment Management. "Konsolidace bude pokračovat," dodal.

Pokud firmy Fujitsu a Toshiba spojí své aktivity, bude japonský sektor výroby mobilních telefonů tvořit šest skupin. Ještě před třemi lety to bylo deset skupin. Loni se na spojení výroby mobilních telefonů dohodly firmy NEC, Hitachi a Casio Computer, jejichž společný podnik zahájil provoz tento měsíc.

Japonští výrobci mobilů se pomocí spolupráce snaží rovněž expandovat na světovém trhu, kde jsou zastíněni většími a efektivnějšími konkurenty, jako jsou Nokia a Samsung Electronics. K expanzi v zahraničí tlačí japonské výrobce pokles poptávky na domácím trhu, kde se prodej za poslední dva roky propadl o téměř 40 procent.

Japonští výrobci, kteří začali jako první nabízet v mobilních telefonech digitální fotoaparáty a surfování po internetu, mají na světovém trhu s mobily dohromady pouze zhruba tříprocentní podíl. Na domácím trhu se navíc potýkají s rostoucí popularitou telefonů iPhone americké společnosti Apple.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru