Velmi jemná čtvercová membránovitá plachta s úhlopříčkou 20 metrů, která je připevněna k malé družici, má demonstrovat využití slunečního pohonu místo chemických paliv, sbírat údaje o slunečním větru a výskytu kosmického prachu.

Japonská kosmická agentura JAXA uvedla, že její vědci začali plachtu rozvinovat 3. června a 10. června dostali potvrzení, že byl solární drak ve výšce asi sedm milionů kilometrů od Země úspěšně roztažen a generuje energii prostřednictvím speciální membrány, která odráží sluneční fotony a přebírá jejich hybnost.

Řídící tým bude nyní sledovat, zda Ikaros poskytuje družici potřebné zrychlení a nakolik je tento systém schopen kontrolovat pohyb satelitu v kosmu. Rozvinování a natáčení plachet mají na starosti palubní přístroje družice, které čerpají energii ze slunečních článků na folii.

Plachta a disk nyní míří k Venuši, v závěsu za japonskou sondou Akacuki, jež by tam měla dorazit v prosinci. Sonda má na Zemi posílat údaje o klimatických podmínkách na Venuši i snímky jejího povrchu, které získá při pozorování z oběžné dráhy kolem této planety ve výšce asi 300 kilometrů.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru