Velmi jemná čtvercová membránovitá plachta s úhlopříčkou 20 metrů, která je připevněna k malé družici, má demonstrovat využití slunečního pohonu místo chemických paliv, sbírat údaje o slunečním větru a výskytu kosmického prachu.

Japonská kosmická agentura JAXA uvedla, že její vědci začali plachtu rozvinovat 3. června a 10. června dostali potvrzení, že byl solární drak ve výšce asi sedm milionů kilometrů od Země úspěšně roztažen a generuje energii prostřednictvím speciální membrány, která odráží sluneční fotony a přebírá jejich hybnost.

Řídící tým bude nyní sledovat, zda Ikaros poskytuje družici potřebné zrychlení a nakolik je tento systém schopen kontrolovat pohyb satelitu v kosmu. Rozvinování a natáčení plachet mají na starosti palubní přístroje družice, které čerpají energii ze slunečních článků na folii.

Plachta a disk nyní míří k Venuši, v závěsu za japonskou sondou Akacuki, jež by tam měla dorazit v prosinci. Sonda má na Zemi posílat údaje o klimatických podmínkách na Venuši i snímky jejího povrchu, které získá při pozorování z oběžné dráhy kolem této planety ve výšce asi 300 kilometrů.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru