Digitalizaci financuje Google v rámci projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP). V úterý to oznámila ve Vídni generální ředitelka knihovny Johanna Rachingerová.

"Jde o dosud největší projekt PPP v rakouské kultuře, dokonce i v celé Evropě existuje jen málo projektů tohoto rozsahu," řekla Rachingerová.

Google přitom nebude mít na využívání fondu vídeňské národní knihovny žádný monopol a návštěva těchto stránek nebude využívána k automatickému navádění na stránky Google Books, uvedla Rachingerová. Nynější dohoda také nezaručuje firmě žádné právo na případnou pozdější digitalizaci knih, na něž se vztahují autorská práva a podobně.

"Jde výhradně o knihy, na něž se autorská práva nevztahují, a u toho také zůstane," zdůraznila Rachingerová.

Vlastními prostředky by si podle ní knihovna nemohla podobnou akci dovolit. Vyhledávač nese veškeré náklady digitalizace, které se pohybují mezi 50 a 100 eury (asi 1280 až 2560 Kč) na knihu. Digitalizováno bude asi 400 tisíc svazků od 16. po 19. století s výjimkou exemplářů, u nichž by měli památkáři námitky z konzervátorských důvodů. I tak jde o 120 milionů stran textu, které budou napříště bezplatně přístupné na internetu. Knihy budou digitalizovány v Bavorsku, kam budou z Vídně postupně převáženy.

Přípravné práce začínají okamžitě, vlastní digitalizace bude zahájena příští rok, projekt má trvat šest let.

Google už v současnosti zprostředkovává přístup ke dvěma milionům svazků na základě partnerství s nakladatelstvími a přes deset milionů svazků ze 40 knihoven na světě, mezi nimi i z Harvardu, Stanfordu a Oxfordu, z Bavorské státní knihovny v Mnichově a z italské Národní knihovny v Římě a Florencii.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru